Podjąłeś decyzję o założeniu własnej firmy. Masz świetny pomysł na biznes. Przygotowałeś biznes plan i biznes się spina. Wiesz skąd weźmiesz pieniądze na rozruch. Pozostaje tylko odpowiedzieć na pytanie: jak założyć firmę? Własną firmę. 🙂

Każda firma musi mieć firmę.jak założyć firmę

Firma pod jaką będziesz działał jest ważna, więc wybierz właściwie. Będziesz się nią przecież posługiwał przez wiele lat. Pamiętaj, że jeśli planujesz prowadzić działalność jednoosobową lub spółkę osobową to w nazwie musi się znaleźć imię i nazwisko.

Przy wymyślaniu firmy swojej firmy pomyśl o grupie docelowej, do której będziesz adresował swoje produkty i/lub usługi. Nazwa jest bardziej dla nich niż dla Ciebie. Powinna być krótka i łatwa do zapamiętania. Dobrze, jeśli w jakiś sposób nawiązuje do planowanej przez Ciebie działalności, ale nie musi być to nawiązanie wprost. Warto też wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania jej jako domeny internetowej.

Nazwa firmy jest ważna z jeszcze jednego prozaicznego powodu. Nie ma nic bardziej irytującego jak jej wymyślanie na szybko, bo właśnie musimy ją wpisać do druku urzędowego podczas zakładania działalności gospodarczej. 🙂

Jaką formę prowadzenia działalności wybrać?

Kolejną decyzją do podjęcia jest forma prowadzenia działalności. Czy będziesz działał na własną rękę jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą? Możesz rozważyć też powołanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do założenia której wbrew pozorom nie potrzebujesz wspólnika. 🙂

A może masz wspólnika i zastanawiacie się jaką spółkę wybrać? Opcji jest kilka i warto trochę się przed wyborem zastanowić. Przydatne informacje dotyczące tego czym charakteryzują się poszczególne rodzaje spółek znajdziesz tutaj. Od Twojego wyboru zależy m.in., ile środków finansowych będziecie musieli zaangażować, z jaką odpowiedzialnością majątkową musicie się liczyć, czy też do jakiego rodzaju księgowości będziecie zobligowani.

Zakładam jednoosobową działalność jako osoba fizyczna.

Najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jej formalne założenie rozpoczyna się od rejestracji działalności w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej popularnie zwanej CEIDG. Pamiętaj, że rejestracja w CEIDG jest bezpłatna. O próbach naciągania na CEIDG pisaliśmy już w naszym Przyborniku. Ostrzegliśmy, więc wróćmy do meritum, czyli do tego jak założyć firmę. Wniosek o rejestrację składasz na formularzu CEIDG-1. Najszybciej wypełnisz go przez stronę internetową CEIDG. Jeśli masz podpis elektroniczny lub Profil zaufany to nie będziesz się musiał fatygować do urzędu gminy. W przeciwnym przypadku w ciągu siedmiu dni od rejestracji musisz podpisać wypełniony formularz w urzędzie gminy lub miasta. To krótka, ale konieczna formalność.

O czym jeszcze warto zadecydować przed wypełnieniem wniosku?

W trakcie wypełniania formularza CEIDG-1 będzie konieczność podania kilku istotnych informacji dotyczących m.in.:

  • rodzaju działalności jaka będzie prowadzona zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. W formularzu należy podać jedynie numery. Skorzystaj z wyszukiwarki kodów PKD a ułatwisz sobie zadanie,

  • formy opłacania podatku dochodowego i formy wpłacania zaliczki na podatek,

  • rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej,

  • firmy, która będzie prowadziła dla Ciebie księgowość, o ile nie zdecydujesz się robić tego we własnym zakresie.

Dokonując wpisu do ewidencji działalności gospodarczej automatycznie występujemy o nadanie numeru REGON, nadanie lub wskazanie numeru NIP i zgłaszamy się jako płatnik składek ubezpieczeniowych dla ZUS. Numerem NIP Twojej firmy będzie Twój prywatny numer NIP. A jeśli go nie posiadałeś, to zostanie Ci nadany podczas przetwarzania wniosku. Możesz zweryfikować jego nadanie korzystając z udostępnionej przez CEIDG wyszukiwarki przedsiębiorców.

W przypadku, gdy zechcesz w przyszłości dokonać zmian w swoim wpisie, np. dodać rachunek bankowy, czy też poinformować jakie biuro rachunkowe będzie prowadziło Twoją księgowość wprowadzasz je również przez formularz CEIDG-1. Będziesz miał na to 7 dni od momentu pojawienia się zmian.

Czy muszę być VAT-owcem?

Nie ma takiej konieczności. Prowadząc działalność gospodarczą nie musisz być VAT-owcem. Jednak w większości przypadków to się po prostu opłaca. Przede wszystkim wtedy, gdy swoją ofertę kierujesz do innych przedsiębiorców. A przeważającej większości przedsiębiorców zależy na obniżaniu wysokości podatku VAT, który muszą płacić, więc jeśli mają wybór to do współpracy wybierają innych VAT-owców.

Ważne! Jeśli nie zdecydowałeś się na bycie VAT-owcem, a Twój roczny przychód przekroczy 150 tysięcy złotych będziesz zobowiązany do zarejestrowania się jako płatnik podatku VAT.

Tak czy inaczej bez względu na to jaką decyzję odnośnie VAT-u podejmiesz będziesz zobowiązany poinformować o niej urząd skarbowy poprzez złożenie deklaracji VAT-R.

A co z ZUS-em?jak założyć firmę

Dokonując wpisu do ewidencji działalności gospodarczej automatycznie zgłaszamy się jako płatnik składek ubezpieczeniowych dla ZUS. W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności musisz złożyć w ZUS:

  • wypełniony druk ZUS-ZUA, jeśli wykonywana działalność gospodarcza będzie Twoim jedynym źródłem przychodów,

  • wypełniony druk ZUS-ZZA, jeśli pracujesz na etacie, a Twoje wynagrodzenie przekracza minimalnego wynagrodzenia w kraju,

  • wypełniony druk ZUS-ZUA, jeśli pracujesz na etacie, a Twoje wynagrodzenie jest niższe od minimalnego wynagrodzenia w kraju.

O czym jeszcze trzeba pamiętać.

Gdy masz już za sobą sprawy urzędowe pozostały Ci do załatwienia „drobne kwestie organizacyjne”: pieczątka i rachunek bankowy. Nie będziemy podpowiadali Ci w jakim banku najlepiej założyć konto. Naszym jest mBank i jak do tej pory jesteśmy zadowoleni z jego usług. Jeśli zaś chodzi o pieczątkę to nie jest obowiązkowa, ale ułatwia życie. Warto na niej umieścić pełną nazwę firmy (wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy), adres siedziby, oraz REGON i NIP.

Księgowość…

… a właściwie decyzję o jej powierzeniu wykwalifikowanym specjalistom pozostawiliśmy na koniec. Czy warto? Naszym zdaniem tak, choć możemy być nieobiektywni. W końcu trzonem naszej działalności jest świadczenie usług księgowych. Możesz oczywiście skorzystać z oferty oprogramowania on-line do prowadzenia księgowości. Jeśli Twój biznes nie jest specjalnie skomplikowany i bierzesz na siebie ryzyko popełnienia błędów to może być to dobry wybór. Jeśli jednak wolisz skupić się na zarabianiu pieniędzy to zachęcamy do skorzystania z naszych usług. To co możemy Ci zagwarantować to wysoka jakość za rozsądną cenę. Pomożemy Ci również w tym jak założyć firmę. 🙂

Jeśli nie zdecydujesz się na nasze biuro rachunkowe, zachęcamy do przeczytania podpowiedzi jak wybrać dobre biuro rachunkowe.

Wszystkie linki z niniejszego artykułu i jeszcze kilka innych przydatnych Przedsiębiorcy, znajdziesz w innym naszym wpisie w Przyborniku.