Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zacznie funkcjonować 1 marca 2017 roku. Zdaniem ekspertów, w tym Pani dr Ireny Ożóg z Business Centre Club, charakter zmian jest raczej organizacyjny. Ustawa powołująca KAS, bardziej strukturyzuje niż poprawia, skupiając w jednym akcie prawnym regulacje dotyczące funkcjonowania Urzędów Skarbowych, Urzędów Celnych i Urzędów Kontroli Skarbowej.
Nie zmienia to faktu, że urzędy skarbowe będą nadal działały jak dotychczas – zwiększy im się nieco zakres zadań. W miejsce dotychczasowych urzędów kontroli skarbowej oraz urzędów celnych powstają urzędy celno – skarbowe, których podstawowym zadaniem będzie wykrywanie przestępstw popełnianych na szkodę Skarbu Państwa. Krajowa Informacja Skarbowa zastąpi natomiast Krajową Informację Podatkową.
Z perspektywy podatnika istotne są poniższe kwestie:
Rzetelni podatnicy nie mają się więc raczej czego obawiać. Jakie zasady stosować by być rzetelnym podatnikiem możecie przeczytać tutaj.
Zgodnie z założeniami funkcjonowanie KAS ma wpisywać się w Konstytucję Biznesu wdrażaną przez Ministerstwo Gospodarki. Konstytucja Biznesu nakłada na wszystkie urzędy obowiązek, by podczas rozpatrywania spraw, brać pod uwagę następujące zasady:
Wszyscy przedsiębiorcy powinni za to trzymać kciuki. A czy współpraca urzędników z podatnikami będzie zgodna z Konstytucją to już czas pokaże.
Więcej o Krajowej Administracji Skarbowej przeczytasz na stronie Ministerstwa Finansów.
Zostaw komentarz