Co roku miliony Polaków rozliczają się z fiskusem. Każdy, którego przychody podlegają opodatkowaniu, może – a właściwie powinien – przekazać 1 procent podatku na konkretny cel.
Cel, który może samodzielnie wybrać. Jedynym warunkiem jest wsparcie konkretnej Organizacji Pożytku Publicznego wymienionej na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów liczba podatników, którzy w zeznaniach za 2015 r. złożyli wnioski o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz OPP stanowiła 49% ogólnej liczby podatników (59% liczby podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek). Co roku odsetek osób przekazujących swój 1% wzrasta, ale wciąż jest pole do poprawy.

W ubiegłym roku na konkretne cele związane z działalnością OPP przekazano 617,5 mln zł. Dużo to, czy mało? MF podaje, że kwota ta stanowiła 0,76% należnego podatku dochodowego. W budżecie pozostało więc 195 mln zł, które mogły być wydane bardziej bezpośrednio.

Jak przekazać swój 1 procent podatku?

Przede wszystkim musisz podjąć decyzję na jaki cel chcesz przeznaczyć swój 1%. Niby proste, ale nie trywialne. Później jest już z górki.
Aby przekazać swój 1 procent na wybrany cel konieczne jest uzupełnienie w odpowiednim formularzu PIT dedykowanych do tego celu pól.

Jeśli Twoje pieniądze mają trafić do właściwej Organizacji Pożytku Publicznego:

  • podaj jej numer KRS,
  • podaj wnioskowaną kwotę, którą chcesz przekazać. Nie może być wyższa niż 1% podatku więc dziesiątki groszy w wyliczonej kwocie zaokrąglasz w dół.

Jeśli przekazujesz swój 1 procent podatku na konkretny cel (np. konkretną osobę będącą pod opieką fundacji a nie na wsparcie statutowych działań Fundacji) to doprecyzowujesz go w Informacjach uzupełniających w polu Cel szczegółowy 1%.

Poniższa tabela obrazuje, gdzie szukać powyższego w najpopularniejszych formularzach PIT.

Zeznanie
podatkowe
Wniosek o przekazanie 1% podatku
/ Nr KRS / Wnioskowana kwota
Informacje dodatkowe
/ Cel szczegółowy 1%
PIT – 36Litera R  / Pole 329 / Pole 330Litera S / Pole 331
PIT – 36LLitera O / Pole 97 / Pole 98Litera P / Pole 99
PIT – 37Litera J / Pole 137 / Pole 138Litera K / Pole 139

Ważna informacja dla roztargnionych podatników.

Jeśli spóźnisz się ze złożeniem deklaracji podatkowej to tracisz prawo do przekazania 1% podatku w danym roku. Bezpowrotnie.

Jeżeli masz kłopot ze złożeniem prawidłowo wypełnionego PIT-u w terminie to złóż puste zeznanie. Przypadki chodzą po ludziach i każdemu może dać się we znaki Pan Murphy. Złożenie pustego zeznania pozwala kupić sobie czas na złożenie korekty PIT-u. Korekty można składać w ciągu miesiąca od złożenia zeznania podatkowego, do właściwego urzędu skarbowego.

Możesz skorzystać z tej opcji nie tylko by poprawić zeznanie podatkowe – wprowadzić korekty w swoich przychodach, kosztach czy odliczeniach – ale również by uzupełnić informacje o celu na jaki chcesz przekazać 1% podatku. Skorzystaj z tej możliwości. Dla kogoś potrzebującego te pieniądze mają ogromna wartość.

Pamiętaj! PIT-y za 2016 składamy do 2 maja 2017, korekty do nich składamy do 2 czerwca 2017.

Masz 1 procent podatku i nie zawahaj się go użyć!!!

Nasze doświadczenia pokazują, że ponad 1/3 podatników, którym pomagamy prawidłowo wypełnić PIT nie wie komu przekazać część swojego podatku, lub nie wie jak to zrobić. Zdarzają się też tacy, choć sporadycznie, którzy nie wiedzą, że mogą to zrobić.

Jeśli jeszcze nie wiesz na co przeznaczyć 1% swojego podatku lub ktoś z Twoich znajomych jeszcze tego nie wie, skorzystaj z naszej rekomendacji i wesprzyj małego Wiktora Rudnickiego, chorującego na rdzeniowy zanik mięśni (SMA).

KRS: 0000175353
Cel szczegółowy 1%: Wiktor Rudnicki

1 procent podatku

W imieniu Wiktora i jego Taty dziękujemy za dobre serce.

Za 1% kupuję sprzęt do rehabilitacji oraz opłacam rehabilitantkę; kupuję lekarstwa i płacę za prywatne wizyty lekarskie. Teraz będę oszczędzał na choćby jeden zastrzyk nusinersenu. Dziś, po drugiej dawce leku, Wiktor podniósł oburącz talerz – nigdy wcześniej tego nie robił. Jest już potwierdzona cena 125 tyś. dolarów za zastrzyk.  Jeśli ktoś zechce wesprzeć młodego i dorzucić swoją cegiełkę do muru zdrowia Wiktora będziemy bardzo szczęśliwi.